Wydawca treści Wydawca treści

Rezerwat Radomice

Rezerwat częściowy Radomice zajmuje powierzchnię 27,15 ha.
Przedmiot ochrony stanowi w nim zbiorowisko leśne z największym na Wyżynie Małopolskiej stanowiskiem naturalnym cisa pospolitego oraz flory objętej ścisłą ochrona gatunkową.
Rezerwat obejmuje fragment lasu, w malowniczej podmokłej dolinie rzecznej, zajmujący zbiorowiska: łęgu jesionowego, kontynentalnego grądu wysokiego i olsu porzeczkowego oraz fragment łąkowy z bogatym zestawem roślin chronionych m. in. 8 gatunkami storczyków. Stanowisko cisa składa się z kilkuset osobników tego gatunku, głównie w formie krzewów i niskich drzewek pochodzenia naturalnego. Drzewostan otaczający składa się ze sztucznie wprowadzonych olszy i sosny, a także występujących domieszkowo: św, js, db, os i jd.


Rezerwat Cisów im. prof. Z. Czubińskiego

Rezerwat Cisów jest jednym z najnaturalniejszych fragmentów świętokrzyskich lasów

Rezerwat częściowy ,,Cisów im. prof. Zygmunta Czubińskiego'' utworzony w roku 1970, obejmuje fragment zbocza najwyższego wzniesienia Pasma Cisowskiego- Góry Włochy (427 m n. p. m.). Rezerwat o powierzchni 40,58 ha pokryty jest naturalnym drzewostanem- pozostałością pierwotnej Puszczy Świętokrzyskiej, z dominującą rolą jodły i buka, które doskonale odnawiają się tam naturalnie. Ponadto drzewostan uzupełniają okazałe dęby, sosny, modrzewie i jawory. O wyjątkowości rezerwatu decydują liczne jary tektoniczne porosłe bogatą i chronioną roślinnością runa leśnego, m. in. żywcem cebulkowym i gruczołowatym, bluszczem pospolitym, kopytnikiem, kokoryczą okółkową i wieloma innymi rzadkimi gatunkami.


Rezerwat Białe Ługi

Rezerwat ,,Białe Ługi'' jest jednym z największych rezerwatów torfowiskowych Europy. Obejmuje on powierzchnię 408,44 ha, śródleśnego torfowiska zróżnicowanego typu i w różnym stadium rozwoju, którego głębokość sięga nawet 3 m. Dolinę przecina strumień Trupień, mający tu swoje źródlisko i dążący do rzeki Belnianki. Osobliwością obiektu jest mozaika oligotroficznych i eutroficznych zbiorowisk roślinnych, porośniętych licznymi gatunkami roślin chronionych.


Polecane artykuły Polecane artykuły

Powrót

Leśny Kompleks Promocyjny Puszcza Świętokrzyska

Leśny Kompleks Promocyjny Puszcza Świętokrzyska

Leśny Kompleks Promocyjny „Puszcza Świętokrzyska" obejmuje powierzchnię 68245 ha, a w jego skład wchodzą następujące Nadleśnictwa: Daleszyce, Kielce, Łagów, Skarżysko, Suchedniów i Zagnańsk.

Leśny Kompleks Promocyjny „Puszcza Świętokrzyska" powołany na mocy Zarządzenia nr 75 Dyrektora Generalnego Lasów Państwowych z 13 grudnia 2004 roku. Jego obszar znajduje się w całości na terenie województwa świętokrzyskiego i obejmując większość obszaru dawnej Puszczy Świętokrzyskiej. W centrum LKP położone są Kielce – stolica województwa świętokrzyskiego. Pod względem rejonizacji przyrodniczo – leśnej jego teren zalicza się do VI Krainy Małopolskiej, mezoregionów Łysogórskiego i Puszczy Świętokrzyskiej.

Leśny Kompleks Promocyjny „Puszcza Świętokrzyska" obejmuje powierzchnię 68245 ha, a w jego skład wchodzą następujące Nadleśnictwa: Daleszyce, Kielce, Łagów, Skarżysko, Suchedniów i Zagnańsk.

 

Teren LKP obejmuje wyżynne, podgórskie i górskie kompleksy leśne otaczające Świętokrzyski Park Narodowy ze znacznym udziałem drzewostanów naturalnych, zwłaszcza jodłowych i bukowych z domieszką jawora, grabu i modrzewia. Specyfiką gospodarki leśnej na tym obszarze jest naturalne odnawianie się lasu, zwłaszcza  drzewostanów jodłowych. Zróżnicowanie geologiczne i wysokościowe powodują znaczną mozaikowatość gleb, co wpływa na urozmaicony skład gatunkowy lasu i występowanie drzewostanów mieszanych. Cały obszar LKP leży w zlewniach rzek stanowiących lewobrzeżne dopływy środkowej Wisły tj. Nidy, Czarnej Staszowskiej, Koprzywianki, Kamiennej, Iłżanki i Pilicy.

Obszar Leśnego Kompleksu Promocyjnego „Puszcza Świętokrzyska" należy do najcenniejszych obszarów przyrodniczych, krajobrazowych i kulturowych regionu świętokrzyskiego. Bogactwo rzeźby geologicznej, występowanie szerokiego wachlarza siedliskowych typów lasów (od borów suchych do olsów, a także siedlisk wyżynnych i górskich) sprawiło, że powstało na tym obszarze szereg form ochrony przyrody w tym:

  • 5 parków krajobrazowych
  • 1 obszar chronionego krajobrazu
  • 21 rezerwatów przyrody
  • 24 użytków ekologicznych
  • 2 stanowiska dokumentacyjne
  • 5 zespołów przyrodniczo- krajobrazowych
  • 42 pomniki przyrody

Do najbardziej znanych można zaliczyć:

  • Jaskinię Raj
  • Rezerwat Karczówka
  • Rezerwat Świnia Góra
  • Rezerwat Sufraganiec
  • Rezerwat Białe Ługi
  • Pomnik przyrody „Dąb Bartek"
  • Obszary „Natura 2000"

Celem działania LKP „Puszcza Świętokrzyska" jest:

  1. promocja trwale zrównoważonej gospodarki leśnej
  2. ochrona zasobów przyrody w lasach
  3. edukacja przyrodniczo- leśna społeczeństwa