Wydawca treści Wydawca treści

Ochrona lasu

Ochrona lasu jest działem gospodarki leśnej o interdyscyplinarnym charakterze, korzystającym z wielu dziedzin nauki. W ogólnym zarysie zajmuje się  prognozowaniem, diagnozowaniem i przeciwdziałaniem wszelkim szkodom powstającym w ekosystemach leśnych i zagrażających ich trwałości, na skutek działania czynników antropogenicznych, biotycznych i abiotycznych.

Lasy Nadleśnictwa Daleszyce, na podstawie obserwacji prowadzonych w terenie, zostały zakwalifikowane do lasów o dobrym stanie zdrowotnym. Na podstawie ubytków i uszkodzenia aparatu asymilacyjnego, 6,5 % powierzchni leśnej uznano za drzewostany uszkodzone. W ostatnich latach nie stwierdzono występowania gradacji szkodliwych owadów Najpoważniejsze zagrożenie dla trwałości lasu stanowią:

- szkodniki owadzie( chrabąszcz majowy i kasztanowaty, jodłowce, kornik ostrozębny, smilik znaczony) ,

- choroby grzybowe ( szczególne znaczenie z uwagi na dużą ilość gruntów porolnych na żyznych siedliskach, ma huba korzeniowa),

- zwierzyna płowa ( w odnowieniach ),

- szkodnictwo leśne ( w szczególności nielegalne pozyskanie stroisz)

 

Ograniczanie wyżej wymienionych szkód realizuje się przede wszystkim przez prawidłowe prowadzenie gospodarki leśnej opartej na wzmaganiu bioróżnorodności ekosystemu leśnego, a także, poprzez bieżące realizowanie wymogów dotyczących właściwego utrzymania higieny lasu, polegające na: kontrolowaniu i prognozowaniu występowania szkodników, usuwaniu posuszu, wykładaniu pułapek na szkodniki ( klasycznych i feromonowych) oraz stosowaniu preparatów przeciwko grzybom.

Szkody łowieckie ograniczane są przez prowadzenie prawidłowej gospodarki zwierzyną, a także dokarmianie w okresie zimy realizowane poprzez dokarmianie w paśnikach oraz pozostawianiu gałęzi i wierzchołków drzew do ogryzania przez jeleniowate. Inną formą ochrony młodych drzewostanów jest chemiczne zabezpieczanie repelentami drzew na uprawach i gniazdach oraz ich grodzenie.

 

Lasy nadleśnictwa znajdują się w I i II strefie zanieczyszczeń przemysłowych. Decydujący wpływ na to ma stałe zmniejszanie się zanieczyszczenia powietrza przez pyły i gazy.

Analizę zanieczyszczenia powietrza w lasach Nadleśnictwa Daleszyce realizuje się poprzez stały monitoring skażenia powietrza na terenie Leśnictwa  Łuczewnica.

 

Odrębną dziedziną ochrony lasu jest Ochrona przeciw pożarowa. Nadleśnictwo Daleszyce znajdujące się na terenie działania Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Kielcach, w całości znajduje się w II kategorii zagrożenia pożarowego. W okresie wiosenno- letnim w Nadleśnictwie uruchamiany jest Punkt Alarmowo- Dyspozycyjny, koordynujący pracę służby leśnej i kontakt ze służbami ratowniczymi w zakresie ochrony p. poż.

Na terenie leśnictwa Trzemosna usytułowana jest wieża obserwacyjna, stanowiąca część sieci w ramach RDLP Radom.

W ostatnich latach obserwuje się niski poziom występowania pożarów w lasach Nadleśnictwa Daleszyce i spadek przeciętnej wielkości powierzchni pożarów co świadczy o rosnącej skuteczności  pracy służb nadleśnictwa

 

 

 

 

 

 


Polecane artykuły Polecane artykuły

Powrót

Organizacja Nadleśnictwa Daleszyce

Organizacja Nadleśnictwa Daleszyce

Struktura Nadleśnictwa Daleszyce

Nadleśnictwo Daleszyce jest jedną z 23 jednostek podległych Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Radomiu. Podzielone jest na 8 leśnictw i Gospodarstwo Nasienno- Szkółkarskie.

Zgodnie z regulaminem organizacyjnym struktura kadry jednostki składa się z następujących stanowisk i działów:

Nadleśniczyjednoosobowo kieruje nadleśnictwem, ponosi za nie odpowiedzialność i reprezentuje je na zewnątrz.

Zastępca nadleśniczego odpowiada za całokształt sfery produkcyjnej w nadleśnictwie, kieruje Działem Gospodarki Leśnej i pracą leśniczych oraz nadzoruje działalność ośrodków hodowli zwierzyny i Leśnego Ośrodka Nasiennego.

Dział Gospodarki Leśnejprowadzi całokształt spraw związanych z planowaniem, organizacją, koordynacją i nadzorem prac w zakresie selekcji i nasiennictwa, szkółkarstwa, hodowli lasu, ochrony lasu (w tym ochrony przeciwpożarowej), ochrony przyrody i zagospodarowania turystycznego, łowiectwa oraz innych działów zagospodarowania lasu, urządzania lasu, użytkowania lasu oraz sprzedaży drewna i użytków ubocznych, postępu technicznego i technologicznego. Dział ten prowadzi również sprawy związane ze stanem posiadania i  ewidencją gruntów oraz udostępnianiem lasu, a także przygotowuje i obsługuje merytorycznie narady nadleśniczego z kierownikami działów i leśniczymi.

Leśnictwasą podstawową jednostką terenową w nadleśnictwie, w której bezpośrednio prowadzona jest gospodarka leśna. Leśnictwem kieruje leśniczy.

Stanowisko do spraw kontroli zajmowane jest w nadleśnictwie przez dwóch inżynierów nadzoru. Inżynier nadzoru kontroluje prawidłowość wykonywania czynności gospodarczych w nadleśnictwie oraz zadania wynikające z ochrony mienia i udostępniania lasu. Wydaje zalecenia w zakresie ustalonym przez nadleśniczego i ściśle współpracuje z zastępcą nadleśniczego poprzez wzajemne konsultacje, zgłaszanie uwag i propozycji.

Główny księgowy wykonuje zadania i ponosi odpowiedzialność w zakresie księgowości, finansów, planowania finansowo-ekonomicznego, analiz, sprawozdawczości, a także organizuje i sprawuje kontrolę wewnętrzną, dokumentów finansowo-księgowych. Główny księgowy kieruje działem finansowo-księgowym.

Dział finansowo- księgowym podlega Głównemu Księgowemu realizuje zadania z zakresu księgowości, sprawozdawczości , analiz finansowych

Dział Administracyjno-Gospodarczy zajmuje się całokształtem spraw związanych z pełną obsługą administracyjną nadleśnictwa, administrowaniem nieruchomościami, sporządzeniem i realizacją planów budowy i zakupów środków trwałych oraz planem remontów w zakresie infrastruktury. Działem tym kieruje sekretarz, który jest jednocześnie bezpośrednim przełożonym kierownika gospodarstwa pomocniczego.

Stanowisko do spraw pracowniczychpodlega bezpośrednio nadleśniczemu. Pracownik prowadzi całokształt spraw kadrowych w nadleśnictwie.

Posterunek Straży Leśnejjest komórką organizacyjną przy nadleśnictwie, powołaną do zwalczania przestępstw i wykroczeń z zakresu szkodnictwa leśnego oraz wykonywaniem innych zadań związanych z ochroną mienia Skarbu Państwa, będącego w zarządzie Nadleśnictwa. Posterunkiem kieruje Komendant, podległy bezpośrednio nadleśniczemu. Skład osobowy posterunku stanowią strażnicy, bezpośrednio podlegli komendantowi posterunku.