Wydawca treści Wydawca treści

Obiekt edukacyjny przy Gospodarstwie Szkółkarskim w Niwach

Obiekt edukacyjny w Niwach jest propozycją skierowaną do najmłodszych uczestników terenowych zajęć przyrodniczych organizowanych przez Nadleśnictwo Daleszyce.

Obiekt edukacyjny przy Gospodarstwie Szkółkarskim w Niwach położone w odległości 4 kilometrów od centrum Daleszyc stanowi miejsce terenowych zajęć głównie młodszych grup- przedszkolnych i szkolnych.

Obiekt wyposażony jest w wielofunkcyjną wiatę z ławo-stołami na 50 osób, mini ścieżkę przyrodniczą z 16 tablicami edukacyjnymi, zestawem gier edukacyjnych ,,leśne zagadki'', a także liczne pomoce edukacyjne. Prowadzona gospodarka szkółkarska i otoczenie lasu pozwala na prowadzenie różnorodnych tematycznie zajęć i warsztatów przyrodniczych.

W obiekcie znajduje się również miejsce na ognisko i toaleta.

W najbliższych latach planuje się rozbudowę obiektu i stworzenie centrum edukacyjno- rekreacyjnym


Obiekty edukacyjne Nadleśnictwa Daleszyce- Leśna Ścieżka Przyrodniczo -Historyczna im. Wybranieckich

Leśna Ścieżka Przyrodniczo -Historyczna im. Wybranieckich powstała na jesieni 2010 w malowniczych Lasach Cisowskich jako wspólna inicjatywa Nadleśnictwa Daleszyce i Miasta i Gminy Daleszyce. Corocznie w organizowanych przez nadleśnictwo zajęciach na ścieżce bierze udział ok tysiąca uczestników

Leśna Ścieżka Przyrodniczo -Historyczna im. Wybranieckich w Cisowie jest najświeższą propozycją daleszyckich leśników skierowaną zarówno do młodzieży, jak i ludzi ceniących wypoczynek na świeżym powietrzu. Ścieżka oddana do użytku, pod koniec ubiegłego roku, powstała w wyniku współpracy Nadleśnictwa Daleszyce z Urzędem Miasta i Gminy w Daleszycach, Starostwem Powiatowym w Kielcach i Środowiskami Kombatanckimi.

Ścieżka poprowadzona została leśnymi duktami Lasów Cisowskich. Lasów unikatowych przyrodniczo i cechujących się niezwykle bogatą bioróżnorodnością, potwierdzoną licznymi formami ochrony przyrody. Lasów będących jednocześnie niemym świadkiem doniosłych wydarzeń historycznych, chwały i męstwa miejscowej ludności, ale też ludzkich dramatów i bolesnych ran zadanych przez okupantów pragnących, na przełomie ostatnich dziesięcioleci odrzeć Polaków z godności i prawa do niepodległej Ojczyzny.

Ścieżka jest podzielona na dwie pętle, obejmujące cykl zagadnień historycznych i przyrodniczych. Początek i zakończenie obu tras ma miejsce we wsi Cisów- Pasieka, u stóp Góry Włochy i przy Rezerwacie Cisów im. prof. Zygmunta Czubińskiego, gdzie znajduje się  symboliczna brama wejściowa, parking i wiata  turystyczna. Na trasie, obu pętli, pośród zjawiskowych buczyn i jedlin, zlokalizowane są tablice tematyczne obejmujące cykl zagadnień związanych z lokalną historią oraz najcenniejszymi obiektami przyrodniczymi znajdującymi się na ziemi daleszyckiej. Dodatkowo na obu trasach znajduje się 12 przystanków tematycznych, oznaczonych ponumerowanymi słupkami, w których zatrzymujemy się by omówić przyrodnicze zagadnienia, związane z ekosystemem leśnym. Odwiedzający przemierzają naturalne ponad stuletnie drzewostany, pamiętające czasy naszych dziadów.

Trasa części historycznej ma długość ok. 4 km, a jej przejście zajmuje, wraz z komentarzem przewodnika ok. 4- 5 godzin. Trasa części przyrodniczej ma długość ok. 1,5 km, a jej przejście z omówieniem zagadnień tablic i punktów trwa ok. 2,5 godziny. Trasy oznaczone są w terenie tabliczkami kierunkowymi opisanymi stosownie do ich tematyki.

Dzięki wydanemu staraniem Nadleśnictwa Daleszyce, przewodnikowi, w którym znajduje się konspekt tematyki przystanków, jak również treść tablic, możliwym jest pokonywanie trasy indywidualnie. Wspomniane wydawnictwo dostępne jest w biurze Nadleśnictwa Daleszyce i Punkcie Informacji Turystycznej w Daleszycach.

Zorganizowane grupy mogą również odwiedzić obiekt z przewodnikiem- pracownikiem Nadleśnictwa Daleszyce, po wcześniejszym uzgodnieniu terminu.

Serdecznie zapraszamy na niezwykłą podróż w pięknym i fascynującym otoczeniu Lasów Cisowskich, wszystkich miłośników przyrody i historii.


Polecane artykuły Polecane artykuły

Powrót

Organizacja Nadleśnictwa Daleszyce

Organizacja Nadleśnictwa Daleszyce

Struktura Nadleśnictwa Daleszyce

Nadleśnictwo Daleszyce jest jedną z 23 jednostek podległych Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Radomiu. Podzielone jest na 8 leśnictw i Gospodarstwo Nasienno- Szkółkarskie.

Zgodnie z regulaminem organizacyjnym struktura kadry jednostki składa się z następujących stanowisk i działów:

Nadleśniczyjednoosobowo kieruje nadleśnictwem, ponosi za nie odpowiedzialność i reprezentuje je na zewnątrz.

Zastępca nadleśniczego odpowiada za całokształt sfery produkcyjnej w nadleśnictwie, kieruje Działem Gospodarki Leśnej i pracą leśniczych oraz nadzoruje działalność ośrodków hodowli zwierzyny i Leśnego Ośrodka Nasiennego.

Dział Gospodarki Leśnejprowadzi całokształt spraw związanych z planowaniem, organizacją, koordynacją i nadzorem prac w zakresie selekcji i nasiennictwa, szkółkarstwa, hodowli lasu, ochrony lasu (w tym ochrony przeciwpożarowej), ochrony przyrody i zagospodarowania turystycznego, łowiectwa oraz innych działów zagospodarowania lasu, urządzania lasu, użytkowania lasu oraz sprzedaży drewna i użytków ubocznych, postępu technicznego i technologicznego. Dział ten prowadzi również sprawy związane ze stanem posiadania i  ewidencją gruntów oraz udostępnianiem lasu, a także przygotowuje i obsługuje merytorycznie narady nadleśniczego z kierownikami działów i leśniczymi.

Leśnictwasą podstawową jednostką terenową w nadleśnictwie, w której bezpośrednio prowadzona jest gospodarka leśna. Leśnictwem kieruje leśniczy.

Stanowisko do spraw kontroli zajmowane jest w nadleśnictwie przez dwóch inżynierów nadzoru. Inżynier nadzoru kontroluje prawidłowość wykonywania czynności gospodarczych w nadleśnictwie oraz zadania wynikające z ochrony mienia i udostępniania lasu. Wydaje zalecenia w zakresie ustalonym przez nadleśniczego i ściśle współpracuje z zastępcą nadleśniczego poprzez wzajemne konsultacje, zgłaszanie uwag i propozycji.

Główny księgowy wykonuje zadania i ponosi odpowiedzialność w zakresie księgowości, finansów, planowania finansowo-ekonomicznego, analiz, sprawozdawczości, a także organizuje i sprawuje kontrolę wewnętrzną, dokumentów finansowo-księgowych. Główny księgowy kieruje działem finansowo-księgowym.

Dział finansowo- księgowym podlega Głównemu Księgowemu realizuje zadania z zakresu księgowości, sprawozdawczości , analiz finansowych

Dział Administracyjno-Gospodarczy zajmuje się całokształtem spraw związanych z pełną obsługą administracyjną nadleśnictwa, administrowaniem nieruchomościami, sporządzeniem i realizacją planów budowy i zakupów środków trwałych oraz planem remontów w zakresie infrastruktury. Działem tym kieruje sekretarz, który jest jednocześnie bezpośrednim przełożonym kierownika gospodarstwa pomocniczego.

Stanowisko do spraw pracowniczychpodlega bezpośrednio nadleśniczemu. Pracownik prowadzi całokształt spraw kadrowych w nadleśnictwie.

Posterunek Straży Leśnejjest komórką organizacyjną przy nadleśnictwie, powołaną do zwalczania przestępstw i wykroczeń z zakresu szkodnictwa leśnego oraz wykonywaniem innych zadań związanych z ochroną mienia Skarbu Państwa, będącego w zarządzie Nadleśnictwa. Posterunkiem kieruje Komendant, podległy bezpośrednio nadleśniczemu. Skład osobowy posterunku stanowią strażnicy, bezpośrednio podlegli komendantowi posterunku.