Wydawca treści Wydawca treści

Lasy Nadleśnictwa Daleszyce

Nadleśnictwo Daleszyce zarządza lasami o powierzchni blisko 12,5 tys. ha

1.      Obszar.

Powierzchnia terytorialnego zasięgu działania Nadleśnictwa wynosi 42 461,91 ha.

Powierzchnia gruntów zarządzanych przez Nadleśnictwo to 12 414,38 ha w tym powierzchnia lasów 11855,86  ha.

 

2.      Podział administracyjny kraju w zasięgu działania Nadleśnictwa.

Województwo: świętokrzyskie

Powiat: kielecki

Gminy:Bieliny,Daleszyce, Górno, Masłów, Morawica, Pierzchnica

 

3.      Podział lasu wg funkcji.

- Rezerwaty przyrody            - 476,17 ha

- Lasy ochronne                      - 9619,97 ha

- Lasy związane z gospodarką leśną- 294,80 ha

 

4.      Podział drzewostanów nadleśnictwa ze względu na żyzność i uwilgotnienie

Wg grup żyzności:

- siedliska borowe                - 1377,08 ha   11,62 %

- siedliska lasowe                 - 2436,72 ha  20,55 %

- siedliska borowe mieszane -   2436,49 ha   20,55 %

- siedliska lasowe mieszane - 5605,57 ha     47,28 %

 

Wg stopni uwilgotnienia:

- świeże                      - 8630,93 ha  72,80 %

- wilgotne                   - 2685,46 ha    22,65 %

- bagienne                   - 407,99 ha       3,44  %

- zalewowe                  - 131,48 ha     1,11 %


Polecane artykuły Polecane artykuły

Powrót

Organizacja Nadleśnictwa Daleszyce

Organizacja Nadleśnictwa Daleszyce

Struktura Nadleśnictwa Daleszyce

Nadleśnictwo Daleszyce jest jedną z 23 jednostek podległych Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Radomiu. Podzielone jest na 8 leśnictw i Gospodarstwo Nasienno- Szkółkarskie.

Zgodnie z regulaminem organizacyjnym struktura kadry jednostki składa się z następujących stanowisk i działów:

Nadleśniczyjednoosobowo kieruje nadleśnictwem, ponosi za nie odpowiedzialność i reprezentuje je na zewnątrz.

Zastępca nadleśniczego odpowiada za całokształt sfery produkcyjnej w nadleśnictwie, kieruje Działem Gospodarki Leśnej i pracą leśniczych oraz nadzoruje działalność ośrodków hodowli zwierzyny i Leśnego Ośrodka Nasiennego.

Dział Gospodarki Leśnejprowadzi całokształt spraw związanych z planowaniem, organizacją, koordynacją i nadzorem prac w zakresie selekcji i nasiennictwa, szkółkarstwa, hodowli lasu, ochrony lasu (w tym ochrony przeciwpożarowej), ochrony przyrody i zagospodarowania turystycznego, łowiectwa oraz innych działów zagospodarowania lasu, urządzania lasu, użytkowania lasu oraz sprzedaży drewna i użytków ubocznych, postępu technicznego i technologicznego. Dział ten prowadzi również sprawy związane ze stanem posiadania i  ewidencją gruntów oraz udostępnianiem lasu, a także przygotowuje i obsługuje merytorycznie narady nadleśniczego z kierownikami działów i leśniczymi.

Leśnictwasą podstawową jednostką terenową w nadleśnictwie, w której bezpośrednio prowadzona jest gospodarka leśna. Leśnictwem kieruje leśniczy.

Stanowisko do spraw kontroli zajmowane jest w nadleśnictwie przez dwóch inżynierów nadzoru. Inżynier nadzoru kontroluje prawidłowość wykonywania czynności gospodarczych w nadleśnictwie oraz zadania wynikające z ochrony mienia i udostępniania lasu. Wydaje zalecenia w zakresie ustalonym przez nadleśniczego i ściśle współpracuje z zastępcą nadleśniczego poprzez wzajemne konsultacje, zgłaszanie uwag i propozycji.

Główny księgowy wykonuje zadania i ponosi odpowiedzialność w zakresie księgowości, finansów, planowania finansowo-ekonomicznego, analiz, sprawozdawczości, a także organizuje i sprawuje kontrolę wewnętrzną, dokumentów finansowo-księgowych. Główny księgowy kieruje działem finansowo-księgowym.

Dział finansowo- księgowym podlega Głównemu Księgowemu realizuje zadania z zakresu księgowości, sprawozdawczości , analiz finansowych

Dział Administracyjno-Gospodarczy zajmuje się całokształtem spraw związanych z pełną obsługą administracyjną nadleśnictwa, administrowaniem nieruchomościami, sporządzeniem i realizacją planów budowy i zakupów środków trwałych oraz planem remontów w zakresie infrastruktury. Działem tym kieruje sekretarz, który jest jednocześnie bezpośrednim przełożonym kierownika gospodarstwa pomocniczego.

Stanowisko do spraw pracowniczychpodlega bezpośrednio nadleśniczemu. Pracownik prowadzi całokształt spraw kadrowych w nadleśnictwie.

Posterunek Straży Leśnejjest komórką organizacyjną przy nadleśnictwie, powołaną do zwalczania przestępstw i wykroczeń z zakresu szkodnictwa leśnego oraz wykonywaniem innych zadań związanych z ochroną mienia Skarbu Państwa, będącego w zarządzie Nadleśnictwa. Posterunkiem kieruje Komendant, podległy bezpośrednio nadleśniczemu. Skład osobowy posterunku stanowią strażnicy, bezpośrednio podlegli komendantowi posterunku.