Lista aktualności Lista aktualności

Prognozujemy zagrożenie od owadów

Okres późnojesienny to czas prognozowania zagrożenia drzewostanów od szkodników owadzich.

Tuż po pierwszych przymrozkach przeprowadzana jest kontrola występowania szkodników nazwana jesiennymi poszukiwaniami szkodników pierwotnych sosny. Spadek temperatury poniżej zera stopni to sygnał dla owadów by przygotować się do przezimowania. Bez względu na postać zimującą owadów- gąsiennice, poczwarki i larwy opuszczają się wówczas z koron drzew i szukają zimowiska w ściółce lub glebie.

Jest to najlepszy okres by określić liczebność poszczególnych gatunków. Na stałych partiach kontrolnych wykonuje się wówczas poszukiwania zimujących okazów. Poszukiwania wykonuje się pod okapem sosen na 10 placówkach o powierzchni 0.5 m2. Placówki takie wyznacza się według szczegółowo opisanego schematu, tak by próbka była możliwie reprezentatywna. Na każdej z powierzchni dokładnie przegląda się ściółkę oraz wierzchnią warstwę gleby. Zebrane okazy owadów gatunków takich jak: borecznik sosnowy, poproch cetyniak, barczatka sosnówka, zawisak borowiec czy osnuja gwiaździsta umieszcza się w opisanych pudełkach, które następnie przesyłane są do Zespołu Ochrony Lasu, który potwierdza gatunek i na podstawie ilości owadów danego gatunku szkodnika w partii kontrolnej określa stopień zagrożenia drzewostanów sosnowych od szkodników pierwotnych- liściożernych.

Dzięki tego typu badaniom prognostycznym można się z wyprzedzeniem przygotować na masowe pojawienie się szkodników. Od wielu lat poziom zagrożenia od tych szkodników utrzymuje się na niskim poziomie, dzięki czemu nie jesteśmy zmuszeni do podejmowania działań ratunkowych.