Lista aktualności Lista aktualności

Podsumowanie akcji #sprzątaMY

20 września nasze nadleśnictwo przyłączyło się do ogólnopolskiej akcji pn. #sprzątaMY z Prezydentem RP, która nawiązuje do międzynarodowej kampanii ,,Sprzątanie Świata”.

Jak wskazuje nazwa akcji SPRZĄTALIŚMY. Oczywiście był to LAS, choć atmosfera porządkowania dotarła także do naszego biura 😉

W tym ważnym dniu na chętnych do pomocy czekały worki na śmieci, rękawice oraz opiekunowie, którzy koordynowali akcję. Podczas tego wydarzenia nasi pracownicy edukowali i przypominali o szkodliwym oddziaływaniu śmieci na otoczenie.

Do akcji sprzątania chętnie włączyła się lokalna młodzież oraz nauczyciele - Szkoła Podstawowa w Dębskiej Woli oraz Szkoła Podstawowa w Borkowie, za co serdecznie dziękujemy!

Razem było nas 150 osób. Przy takiej ekipie sprawnie posprzątaliśmy zaśmiecone fragmenty Leśnictwa Marzysz i Radomice.  Razem daliśmy dobry przykład innym do pozytywnego działania na rzecz lasu, który przecież zapewnia nam tlen, oczyszcza powietrze, poprawia nasze samopoczucie i jest najlepszym miejscem do wypoczynku.

Chociaż tak wiele mówi się o negatywnym oddziaływaniu śmieci na środowisko, każdego roku leśnicy usuwają z lasów tyle śmieci, że wypełniłyby one tysiąc wagonów kolejowych.  Szacuje się, że jest to wydatek dla Lasów Państwowych rzędu 20 mln zł rocznie.

Dlatego jeszcze raz przypominamy:

,,Śmieci nie tylko szpecą naturalny krajobraz i zniechęcają do odwiedzania lasu. Są śmiertelnym zagrożeniem dla wielu zwierząt. Rozkładając się często uwalniają chemiczne substancje, które mogą skazić powietrze, glebę i wodę. Sprzyjają rozwojowi niebezpiecznych bakterii i grzybów. W przypadku pożaru lasu są paliwem, które podtrzymuje ogień i ułatwia jego rozprzestrzenianie się.”